23 czerwca 2016 Udostępnij

Światła samochodowe – które, kiedy i dlaczego

Każdy kierowca używa ich na co dzień, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ich przeznaczenia i przepisów ich dotyczących. Światła samochodowe stanowią nieodłączny element jazdy autem i w tym tekście dowiemy się wszystkiego, co powinnyśmy wiedzieć na ich temat.

Pierwsza kwestia, która wydaje się być najważniejsza, to obowiązek włączania świateł w danych sytuacjach. Punkt pierwszy art. 51 Prawa o ruchu drogowym mówi, że:

Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Stosowanie się do tej zasady obowiązuje przez cały rok i dotyczy każdego kierowcy zarówno w dzień, jak w i nocy. Światła mijania muszą być włączone podczas przejazdów przez tunele, nawet te, które są jasno oświetlone. W ciągu dnia, przy dobrej przejrzystości powietrza, można używać zamiennie świateł do jazdy dziennej, jednak nie wolno mieć włączonych ich równocześnie ze światłami mijania.

Od lutego 2011 roku wszystkie auta ważące więcej niż 3.5 t, które sprzedawane są na terenie UE, muszą obowiązkowo mieć w swoim wyposażeniu światła do jazdy dziennej. Zamontowanie ich oddzielnie jest oczywiście możliwe, jednak trzeba mieć pewność, że mają one homologacje i są prawidłowo zainstalowane. Ich odległość od siebie nie może być niższa niż 600mm i muszą znajdować się na wysokości od 250 do 1500 mm, przynajmniej 500 mm od bocznego obrysu auta.

Korzystanie ze świateł drogowych („długich”) jest możliwe tylko w wieczorami i w nocy na drogach nieoświetlonych. Nie ma znaczenia, czy jest to teren zabudowany czy nie – świateł drogowych można używać zamiast świateł mijania albo razem z nimi.

Światła drogowe nie mogą natomiast oślepiać ani pieszych ani innych kierowców, zatem trzeba zawsze je przełączać na światła mijania, gdy zbliżamy się do pojazdu z naprzeciwka. 
Gdy widoczność jest ograniczona, a przejrzystość powietrza niska (np. przez mgłę czy zamieć śnieżną), należy włączyć światła mijania, przeciwmgłowe przednie lub oba jednocześnie. W ekstremalnych warunkach, w których widoczność jest mniejsza niż 50 metrów, można włączyć także przeciwmgłowe tylne. Istnieją też warunki, które pozwalają na włączanie świateł przeciwmgłowych w trakcie dnia  - np. kręte urwiska, odpowiednio oznaczone znakami drogowymi.

Jeżeli chodzi o światła pozycyjne, to muszą być one w każdym samochodzie i składają się na nie dwie białe lampy z przodu i dwie czerwone z tyłu. Światła postojowe natomiast nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu i działają podobnie jak kierunkowskazy. Oba te rodzaje świateł trzeba włączyć w warunkach niedostatecznej widoczności podczas postoju lub zatrzymania. Jeśli pojazd nie ma przyczepy, to dopuszczalne jest włączenie jedynie świateł postojowych będących po środkowej stronie jezdni. Podczas zatrzymania się lub w trakcie postoju można całkowicie wyłączyć wszystkie światła, pod warunkiem, że pojazd znajduje się w dobrze oświetlonym miejscu lub poza jezdnią i poboczem. Jeżeli zatrzymanie się lub postój trwa dłużej niż minutę – można wyłączyć światła, pod warunkiem, że przed autem i za nim znajdują się inne pojazdy.

SPEKTRUM ART

Stylizacja samochodowa