29 stycznia 2020 Udostępnij

Zabezpieczenie kół przed zimą

Koszty opon zimowych i letnich nieustannie rosną. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie kół przed zimą i odpowiednie ich przechowywanie.

Czystość jest ważna

Wykonane z gumy opony samochodowe nie lubią bezpośredniego światła słonecznego, ekspozycji na wysoką temperaturę i wodę (a także wysoką wilgotność). Dlatego łatwo zgadnąć, że idealnym miejscem do przechowywania opon jest ciemny, suchy pokój, w którym temperatura powietrza nie przekracza + 20-25 stopni. Należy pamiętać, że brud, który nieuchronnie pozostaje na kołach, znacznie przyspiesza starzenie gumy. Dlatego przed odłożeniem opon do przechowywania należy je umyć i wysuszyć. Równie ważne jest czyszczenie bieżnika z dużych kamieni i innych ciał obcych.  Następnie możesz potraktować opony specjalnym środkiem konserwującym (na przykład smarem silikonowym). Pamiętaj, że opony letnie boją się niskich temperatur. Jeśli opony letnie zamarzną, ich struktura zostanie zerwana, opona pęknie i stanie się bezużyteczna. Przechowywanie opon zimowych jest znacznie łatwiejsze. Ponieważ struktura opon zimowych jest znacznie bardziej miękka niż opon letnich, opony zimowe nie wytrzymują letniego upału. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 85-90%, to z pewnością nie jest to miejsce do przechowywania opon. Grzejniki elektryczne, które suszą powietrze (które jest bardzo szkodliwe dla gumy) również bardzo negatywnie wpływają na właściwości opon. Podczas przechowywania opon dozwolone są wahania wilgotności względnej 50-80%. Opony podczas przechowywania nie powinny znajdować się bliżej niż 1 m od urządzeń grzewczych.

Lokalizacja

Aby po sześciu miesiącach nie musieć zastanawiać się, po której stronie samochodu była każda opona, wszystkie opony powinny zostać oznaczone. Jeśli guma ma kierunkowy wzór bieżnika, a opony mają być przechowywane bez wyjmowania z felg, dość proste będzie umieszczenie odpowiednich znaków na tylnej i przedniej osi. Czapki na szpule malowane w różnych kolorach są doskonałe do tego celu (na przykład mogą być czarne na przednich kołach i niklowane na tylnych kołach). Wielu zaleca się przechowywanie opon w plastikowych torbach. To, czy umieścić każde koło w plastikowej torbie, zależy od warunków przechowywania. Jeśli opony będą utrzymywane w optymalnych warunkach, torby nie będą potrzebne. Podczas przechowywania opon bezdętkowych należy zapewnić warunki zapobiegające deformacji stopki i bocznych ścian opon. Zbyt suche powietrze może powodować powstawanie mikropęknięć na gumie, które mogą nie być widoczne gołym okiem. Może to znacznie zmniejszyć wytrzymałość gumy i doprowadzić do pęknięcia podczas ruchu. Idealnym miejscem do przechowywania opon jest ogrzewany ceglany garaż, ale nie każdy entuzjasta nowoczesnych samochodów ma „dom” dla swojego pojazdu.

Jeśli chodzi o metalowy garaż (z powodu silnego ogrzewania od słońca), możesz przechowywać w nim opony, chyba że zimą lub jeśli znajduje się w cieniu drzew. Wielu właścicieli samochodów miejskich woli przechowywać opony na balkonie. Ta opcja jest jednak daleka od optymalnej. Nawet jeśli  twój balkon jest przeszklony, a opony będą chronione przed zimnem i opadami, to nie zapomnij o promieniach słonecznych, które również mają bardzo negatywny wpływ na stan gumy samochodowej. 

Kilka innych sposobów znajdziesz na http://e-pisanieprac.pl/kola/wrky/jak-zadbac-o-kola-przed-zima.html >>

SPEKTRUM ART

Stylizacja samochodowa