12 sierpnia 2016 Udostępnij

Niezbędnik każdego kierowcy

Są takie przedmioty, których obecność w naszym aucie w żaden sposób nie jest obowiązkowa, jednak zdrowy rozsądek nakazuje zaopatrzenie się w nie. Niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej, ale łączy je wspólna cecha – zazwyczaj nie ma ich wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujemy. Oto lista 5 przedmiotów, które mogą kiedyś uratować nam życie, a prawdopodobnie nie mamy ich w swoim aucie.

  1. Narzędzia uniwersalne

Może to być zarówno jedno narzędzie wielofunkcyjne, jak i cały zestaw różnych narzędzi. Chodzi tu przede wszystkim o nóż, scyzoryk czy tzw. multitool. Czasami niezbędna może okazać się latarka – najlepiej czołowa, która w razie awarii nocnej nie będzie zajmowała nam jednej z rąk. Każdy kierowca, nawet niepalący, powinien mieć też zapałki lub zapalniczkę i to nie tylko samochodową, która nie będzie działać przecież w każdej sytuacji. Jeżeli mowa o narzędziach, to nie zaszkodzą też rękawice robocze, które usprawniają absolutnie każdą pracę przy aucie, nie tylko naprawczą. Lepiej zainwestować w jedną, porządną parę, która może posłużyć nam nawet przez kilka lat.

  1. Prostownik

Dla jednych narzędzie absolutnie niezbędne, a jedni nie mają go w swoim zanadrzu wcale. W przypadku awarii akumulatora jest on naszym jedynym ratunkiem, lecz niestety wielu ludzi trzyma go w garażu, zamiast w swoim samochodzie! Gdy rozładuje nam się akumulator, to naszym jedynym ratunkiem jest prostownik. Jeżeli nie mamy go w aucie, to musimy zdawać się na innych ludzi, a na drodze bywa różnie i inni kierowcy, tak samo jak my, mogą go po prostu nie mieć. Obowiązkowy punkt dla wszystkich!

  1. Apteczka

Polskie prawo nie nakazuje kierowcom posiadania apteczki, ale z drugiej strony nakłada na kierowców obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku. W takich sytuacjach apteczka może być na wagę złota. Przydaje się ona nie tylko przy drobnych skaleczeniach, ale także właśnie podczas poważniejszych kolizji, np. by zatamować krew. Apteczki można zakupić na każdej stacji benzynowej i nie ma co żałować wydanych pieniędzy.

  1. GPS/CB radio/mapa

Nawigacja samochodowa i CB radio to dwa narzędzia, które znakomicie się uzupełniają i zdecydowanie ułatwiają życie każdego kierowcy. Niejednokrotnie znajdujemy się w sytuacji, gdzie po prostu nie wiemy którędy jechać, a nie każdy przecież posiada dobrą orientację w terenie czy nawet znajomość czytania mapy. GPS/CB radio może oszczędzić nam cenne godziny spędzone w korkach czy na błądzeniu po trasie. Mapa również się przyda – powinna być w schowku każdego auta.

  1. Zestaw głośnomówiący

Jazda z telefonem przy uchu jest nie tylko nielegalna, ale i niebezpieczna. Tracimy pełną kontrolę nad autem i rozpraszamy się, a w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia na drodze, po prostu nie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować. Zestaw głośnomówiący to połączenie przyjemnego z pożytecznym – świetne udogodnienie dla każdego kierowcy, który dużo rozmawia w czasie jazdy. Nie tylko odpoczywa ręka, ale jesteśmy też bardziej skupieni na trasie.

 

SPEKTRUM ART

Stylizacja samochodowa