8 czerwca 2016 Udostępnij

Oszczędna jazda samochodem w trzech krokach

Ekonomiczna jazda autem jest dla niektórych kierowców priorytetem, a niektórzy po prostu nie wiedzą na czym ona polega. Jedni starają się wycisnąć z każdej kropli paliwa jak najwięcej, a inni nie zwracają na to uwagi i nieświadomie marnują bardzo dużo pieniędzy na błahostkach w czasie jazdy. Oszczędzanie na paliwie wcale nie musi być trudnym zadaniem – stosuj się do tych trzech kroków, a z pewnością zauważysz różnicę w portfelu!

1.    Auto w dobrej kondycji

Musisz dbać o stan techniczny auta, gdyż zaniedbanie jego sprawności sprawi, że po prostu zacznie się szybciej niszczyć. Wszelkie podzespoły, które eksploatowane są codzienne, ulegają zużyciu, a płyny działające w trakcie jazdy tracą swoje właściwości. Filtry się zapychają, klocki i tarcze ścierają, a wycieraczki niszczeją. Regularne przeglądy i kontrola stanu technicznego pojazdu jest niezbędna, żeby auto było w pełni sprawne i bezpieczne. A co za tym idzie… tańsze w użyciu!

Wszelkie niewielkie usterki, które od długiego czasu są zaniedbywany, po czasie prowadzą do poważnych  uszkodzeń i awarii, które są kosztowne w naprawie. Regularne dbanie o podzespoły to minimalny  wydatek, który może zapobiec tym niepotrzebnym kosztom. Czasami warto zrobić kilka małych napraw, które mogą ochronić nas przed poważną awarią. 

2.    Olej silnikowy

Właściwa praca silnika jest w dużej mierze uzależniona od tego, czy wybierzemy odpowiedni olej do naszego auta. Produkty najwyższej jakości, których obecnie na rynku jest naprawdę wiele, zapobiegają osadzaniu się szlamu i nagarów, a także zmniejszają utlenianie, co w bezpośredni sposób wpływa na kondycję silnika i minimalizuje ilość wydostających się kwasów, które przyczyniają się do korozji. Używanie odpowiednich smarów, które zasugerowane są przez producenta i mechanika, z pewnością zabezpieczą nasz silnik.

Wybór oleju jest łatwy – producenci zamieszczają na opakowaniach informacje o najlepszych produktach dla danych marek i model. Na etykietach można też znaleźć szczegółowe dane dotyczące bazy olejowej. Obecnie dobór oleju nie jest już żadnym problemem – istnieją programy i aplikacje, które po prostu podpowiadają nam jaki olej będzie dobry dla danego samochodu.

3.    Ekonomiczna jazda

Ekonomiczna jazda powinna być podstawą każdego kierowcy, który chce jeździć tanio i bezpiecznie. Przede wszystkim chodzi o płynność jazdy, czyli unikanie nagłych przyspieszeń czy spowolnień. Powinniśmy w miarę możliwości jeździć stałym, zrównoważonym tempem, a widok czerwonego światła na sygnalizacji świetlnej powinien oznaczać dla nas zdjęcie nogi z gazu.
Ważnym elementem jest też unikanie wysokich obrotów, gdyż optymalna prędkość obrotowa oznacza optymalne (niższe) zużycie paliwa. Po uruchomieniu auta należy też zmienić przełożenie na wyższe, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości – jazda na wyższym biegu obniża spalanie. Podczas postojów powinno się wyłączać silnik, gdyż auto stojące, ale z pracującym silnikiem, pali aż do jednego litra paliwa na godzinę!

 

SPEKTRUM ART

Stylizacja samochodowa