
Dbając o folię samochodową, dbasz o karoserię auta
Każdy kierowca, który zdecydował się na naklejenie folii samochodowej na karoserię swojego pojazdu, musi pamiętać, że trzeba o nią w odpowiedni sposób dbać. Mimo że folie są świetnym środkiem ochronnym dla lakieru, to zaniedbane mogą się po prostu zniszczyć i stracić swoje właściwości techniczne i estetyczne. Na szczęście dbanie o folie nie wymaga od nas żadnych wyrzeczeń czy poświęceń: oto prosty poradnik, który wydłuży żywotność naszego lakieru i folii samochodowych.
Po pierwsze, regularne mycie.
Każde auto powinny być myte przynajmniej raz na dwa tygodnie – bez względu na warunki pogodowe. Folie PVC zachowują się podobnie jak lakier i mogą ulec rozpadowi/skruszeniu, jeśli regularnie narażone są na kontakt z brudem czy innymi zanieczyszczeniami. Nie ma dla oklejonego powierzchni niczego gorszego, niż głęboki brud wystawiony na działanie promieni słonecznych.
Po drugie, omijaj myjnie automatyczne
Myjnie automatyczne mogą uszkodzić powierzchnię folii, dlatego należy je omijać. Jeżeli koniecznie chcesz skorzystać z usług myjni automatycznej, to wybierz bezszczotkową i bezdotykową. Szczotki mogą rysować winylową powierzchnię, albo nawet złapać za brzeg folii i ją podnieść/zniekształcić. Powinno też unikać się wszelkich mocnych chemikaliów, mogących uszkodzić warstwę ochronną.
Po trzecie, kup się na myciu ręcznym
Mycie ręczne jest bezpieczne i skuteczne – przemyj pojazd czystą wodą, zaczynając od góry do dołu, a następnie umyj auto przy pomocy gąbki i wody z jakimś delikatnym środkiem czyszczącym. Zapewni to nie tylko ładny połysk, ale także brak obaw o jakiekolwiek uszkodzenie powierzchni. Jeżeli chodzi o trudne plamy, takie jak rozgniecione robaki, ptasie odchody czy soki drzew, to używaj do ich usuwania czystej szmatki oraz alkoholu izopropylowego.
Po czwarte, zawsze rób test
Jeżeli jesteś przekonany, że jakiś mocny środek czyszczący jest niezbędny do usunięcia danej plamy, t przetestuj go najpierw w miejscu niewidocznym dla oka. Zawsze dokładnie spłukuj wodą powierzchnię czyszczoną i bądź pewny, że detergent, którego używasz, nie posiada w swoim składzie składników ściernych.
Po piąte, bądź świadomym kierowcą
Dbaj o to, by niepotrzebnie nie wystawiać samochodu na działanie pewnych warunków środowiskowych. Jak to tylko możliwe, to zawsze stawiaj auto w cieniu i pod zadaszeniem – unikniesz działania szkodliwych promieni słonecznych oraz opadów śniegu czy gradu, które mogą naruszyć powierzchnię foliowaną. Jeżeli wybierasz się na długie wakacje i zostawiasz auto pod domem, to zrób wszystko, by stało w miejscu nienarażonym na działanie szkodliwych zjawisk pogodowych.
Folie samochodowe są znakomitym środkiem ochronny, jednak trzeba dbać o nie w taki sposób, w jaki sposób dba się o lakier. Jeżeli zastosujesz się do powyższych porad, to z pewnością będziesz mógł cieszyć się z ich technicznych i estetycznych właściwości przez jak najdłuższy czas. Skontaktuj się ze studiem car wrappingowym ArtGrafCars jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące folii samochodowych.
Zobacz również
System start-stop. Jak działa
VCoraz częściej na drodze spotykamy się ze zjawiskiem, gdzie autu stojącemu na światłach gaśnie silnik, a na chwile przed ruszeniem ponownie się włącza. Ktoś, kto nie wie czym jest system start-stop z pewnością pomyśli, że auto jest po prostu zepsute, jednak jest to oczywiście...
VW 2015 roku Polska dołączyła do Zachodniej Europy, jeśli chodzi o status pieszego na drodze uczęszczanej przez samochody. Na jego widok na chodniku to kierowca ma obowiązek się zatrzymać, a nie odwrotnie. Jest to temat kontrowersyjny w i tym artykule zastanowimy się dlaczego tak jest...
Niezbędnik każdego kierowcy
VSą takie przedmioty, których obecność w naszym aucie w żaden sposób nie jest obowiązkowa, jednak zdrowy rozsądek nakazuje zaopatrzenie się w nie. Niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej, ale łączy je wspólna cecha – zazwyczaj nie ma ich wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujemy...