2 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak dbać o lakier samochodowy

Bez względy na to jaka jest pora roku i warunki pogodowe, warto przygotować karoserię auta na działanie czynników środowiskowych. Można to zrobić albo samemu, albo z pomocą specjalnych salonów motoryzacyjnych, np. studia car wrappingowego ArtGrafCar. W tym artykule dowiemy się w jaki sposób!

Lakier jest bardzo ważnym elementem każdego auta i to nie tylko ze względu na efekt wizualny. Każdy oczywiście lubi, jak jego auto ładnie się prezentuje, jednak funkcją lakieru jest przede wszystkim ochrona karoserii przez działaniem zewnętrznych czynników, które mogą uszkodzić jego powłokę. Lakier chroni przed karoserię przed korodowaniem, wszelkimi zadrapaniami, odbarwieniami i oddziaływaniem środowiska naturalnego na auto. Z tego powodu dłuższa żywotność lakieru oznacza po prostu dłuższą żywotność auta. Niestety, często pogoda nas nie rozpieszcza. Opady deszczu i śniegu, silne wiatry czy zmieniające się temperatury działają niszcząco na lakier, dlatego warto dbać jest o jego kondycję.

Powłokę lakieru stanowią najczęściej 4 warstwy, ułożone jedna na drugiej. Na karoserię nakłada się grunt, który chroni przed korozją, a następnie podkład antykorozyjny, który wyrównuje braki w strukturze podłoża. Trzecia warstwa to lakier bazowy, który  zawiera pigmenty nadające kolor i efekt wizualny, a ostatnią warstwą jest bezbarwny lakier, chroniący przed czynnikami zewnętrznymi. Ta ostatnia warstwa jest z oczywistych względów najgrubsza.

Jeżeli chodzi o czynniki niszczące lakier, to przede wszystkim zaliczamy do nich naturalne czynniki środowiskowe. Wysokie temperatury rozszerzają lakier, a niskie go kurczą. Struktura lakieru się zmienia, a w efekcie po prostu niszczy. Podobnie jest z deszczem, śniegiem i gradem – uderzenia o lakier mogą powodować drobne pęknięcia, które z czasem mogą przeradzać się w coraz większe i większe. Wiatr też nie działa korzystnie na lakier, gdyż roznosi wszelkie zanieczyszczenia i w efekcie rysuje go. Najgroźniejsze są jednak promienie słoneczne, emitujące UV. Lakier pod ich wpływem zaczyna się kruszyć i łuszczyć oraz traci swój połyk. Podobnie jest z ptasimi odchodami czy sokami z kwiatów, które mogą wręcz wyżerać lakier

Pierwszą metodą, dzięki której możemy skutecznie chronić lakier przed wszystkimi tymi czynnikami, są specjalne preparaty i środki nakładane bezpośrednio na karoserię. Ich oferta jest szeroka, dlatego powinniśmy kierować się efektem, jaki chcemy uzyskać. W zależności od tego, czy zależy nam bardziej na efekcie wizualnym czy na faktycznej ochronie, powinniśmy dobrać taki środek, który spełni nasze wymagania.

Drugą metodą jest wykorzystanie folii samochodowych, czyli nowego trendu tubingowego, który ma też świetne działanie chroniące lakier. Folie mogą być bezbarwne i kolorowe, zatem możliwe jest wybranie dowolnego odcienia i blasku dla auta, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej ochrony lakieru. Można powiedzieć, że folie są piątą warstwą, która bezpośrednio chroni lakier przed czynnikami zewnętrznymi. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z profesjonalnym studiem car wrappingowym ArtGrafCars.

SPEKTRUM ART

Stylizacja samochodowa